A nagy vízteszt 1/10
A vízszolgáltatók közel 100 szempont szerint ellenőrzik a szolgáltatott víz minőségét naponta.
IGAZ
HAMIS
Ez igaz! A szolgáltatók és az egészségügyi hatóságok ugyanis naponta közel 100 különböző – fizikai, kémiai, mikrobiológiai, bakteriológiai, radiológiai- vizsgálati szempont szerint, laboratóriumi körülmények között ellenőrzik, hogy a nap 24 órájában, folyamatosan egészséges csapvizet fogyaszthassunk.
TOVÁBB
Minél kevesebb oldott anyag van a vízben, annál „tisztább” és egészségesebb.
IGAZ
HAMIS
Az ivóvízzel rendkívül fontos ásványi és nyomelemeket viszünk be a szervezetünkbe, a desztillált vagy más módon előállított ionmentes víz ezeket nem tartalmazza.
TOVÁBB
A csapvíz minőségét rendszeresen ellenőrzik.
IGAZ
HAMIS
Ez így igaz! A csapvizet rendszeresen, közel 100 vizsgálati szempont szerint, naponta közel ezer vizsgálattal, akkreditált laboratóriumokban ellenőrzik. A csapvízre minden más ivóvíznél szigorúbb szabályok és ellenőrzések vonatkoznak, ráadásul azt követlenül az otthonunkba szállítják.
TOVÁBB
A többezer kilométer hosszú vízvezetékek belső falán előfordulhatnak lerakódások.
IGAZ
HAMIS
A vízvezetékekben előbb-utóbb valóban keletkezhetnek lerakódások, de ezt az ártalmatlan lerakódást a szolgáltatók minimalizálják, a vízszolgáltatók folyamatosan tisztítják, ellenőrzik a vízvezetékeket.
TOVÁBB
Ha fehér a csapból kiengedett víz, akkor klóros.
IGAZ
HAMIS
Az ivóvízvezetékben nyomás van, hogy bármikor, amikor kinyitod a csapot, folyjon abból a víz. A tisztítókból a vezetékekbe pumpált tiszta ivóvíz attól válik fehérré, hogy a csap kinyitásakor nagy nyomással érkezik meg a poharadba, és ettől a nyomástól felszabadul a benne lévő oxigén. Ha a kiengedett vizet hagyod pihenni a poharadban (megszűnik a nyomás), elmúlik a fehérség.
TOVÁBB
A csapvíz káros a szervezetnek, mert klórszaga van.
IGAZ
HAMIS
A csapvíz különféle tisztítási folyamatok után kerül az ivóvízhálózatba, ahol a vízműtelepen ellenőrzött minőségi fenntartása érdekében helyenként klórt adagolnak hozzá. Így biztosított, hogy az otthonunkba érkező víz, iható, és semmilyen káros hatással nincs a szervezetre. Ha mégis klórszagot érzünk, azt úgy tüntethetjük el, ha egy kancsóba vizet engedünk, és fél órára a hűtőszekrény alsó polcára tesszük.
TOVÁBB
A víziközmű-szolgáltatás hazai tartalma két fő alaptevékenységet jelent: a vezetékes ivóvízellátást és a közműves szennyvízelvezetést.
IGAZ
HAMIS
Az ivóvízellátás a vízkitermeléstől a víz felhasználójáig történő eljuttatását foglalja magába, beleértve a katasztrófavédelmi célokat szolgáló tűzivízellátást is. A szennyvízelvezetési és – tisztítási tevékenységhez tartozik a szennyvíz keletkezési helyről történő összegyűjtése, elvezetése, tisztítása, a tisztított szennyvíz befogadóba juttatása, valamint a szennyvíziszap elhelyezése.
TOVÁBB
A csapvíz egészséges és környezetbarát.
IGAZ
HAMIS
A csapvíz élettanilag fontos ásványi sókat tartalmaz, fogyasztásával pedig a környezetünket is óvjuk, hiszen csomagolásmentesen, vezetéken keresztül érkezik.
TOVÁBB
Folyhat elszíneződött víz is a tisztának gondolt csapból.
IGAZ
HAMIS
A tervezett karbantartási munkálatok után vagy fejlesztések esetén az esetek töredék részében előfordulhat elszíneződés, ha ezt tapasztaljuk, ki kell folyatni a vizet, sőt, érdemes figyelembe venni a vízvezetékek jelzését, ugyanis fontos, hogy azokat időnként javítani, cserélni, tisztítani kell.
TOVÁBB
A vezetékes vízellátás kényelmes.
IGAZ
HAMIS
Ez így igaz! A csapvíz ugyanis „házhoz jön” a nap 24 órájában!
TOVÁBB